} ?>

Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy? Który wybrać?

Jaki ekspres do kawy będzie najlepszy? Takie pytanie zadają sobie wszyscy kawosze, szukający sposobu na przygotowanie ulubionego napoju. Pierwszą decyzją, jaką powinni podjąć, jest określenie, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nich najlepszym wyborem: czy lepiej postawić na ekspres przelewowy czy ciśnieniowy? A jeśli ciśnieniowy, to kolbowy, automatyczny czy na kapsułki? Aby się w tym nie pogubić, dobrze przejrzeć mocne strony wszystkich wymienionych rozwiązań i zdecydować, które najbardziej do nas przemawia.
Ekspres cisnieniowy czy przelewowy
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Ekspres przelewowy - co to takiego?

Ekspres przelewowy znają wszyscy miłośnicy amerykańskich filmów. Gdy scena rozgrywa się w barze, zwykle widać kelnerkę, która chodzi po sali ze szklanym dzbankiem kawy, oferując klientom dolewkę. To właśnie dzbanek z ekspresu przelewowego. Chociaż technologia ta ma już sporo lat, urządzenia takiego rodzaju są ciągle chętnie wybierane.

Kiedy się sprawdzą? Ekspres przelewowy będzie strzałem w dziesiątkę, gdy pijemy przede wszystkim czarną kawę, a do tego - pijemy jej dużo. To dobry wybór dla większej rodziny czy jako sprzęt do niewielkiego biura. Jednocześnie możemy zaparzyć bowiem kilka filiżanek kawy - łatwo więc podzielić się nią z innymi.

Ekspres przelewowy jest niedrogi i prosty w obsłudze. Można go śmiało zabrać ze sobą na wakacje czy na działkę. Jest również dobrym wyborem dla każdego, kto kawę pije głównie z gośćmi, a na co dzień unika tego napoju

Jakie są najmocniejsze strony tego rodzaju urządzenia?

  • niski koszt zakupu;
  • niewielki koszt eksploatacji (na przykład w porównaniu z ekspresem na kapsułki);
  • łatwa obsługa;
  • niewielkie rozmiary;
  • duża ilość kawy zaparzana jednocześnie.

Ekspresy przelewowe znajdziemy w ofercie czołowych producentów, takich jak Zelmer, DeLonghi, Philips, Blaupunkt, Electrolux.

Ekspres ciśnieniowy - jakie są jego rodzaje?

Jeśli bardziej do nas przemawia ekspres ciśnieniowy, dobrze zdawać sobie sprawę z różnego rodzaju sprzętów kryjących się pod tą nazwą. Możemy postawić na: ekspres na kapsułki, kolbowy lub automatyczny. Pierwszy jest najmniejszy, najtańszy, najprostszy w obsłudze. Jeśli jednak wypijamy dużo kaw, musimy liczyć się z wysokimi kosztami zakupu kapsułek. Co więcej, jesteśmy skazani na kapsułki określonego producenta - ogranicza to nieco możliwości eksperymentowania ze smakami.

Ekspresy kolbowe to idealny wybór dla kawoszy, którzy chcą mieć wpływ na każdy etap przygotowania napoju. Zwykle są nieduże i znacznie tańsze niż ekspresy automatyczne. Trzeba jednak pamiętać o wyposażeniu kuchni w elektryczny młynek do kawy - ziarna najpierw musimy zmielić, by móc przygotować aromatyczny napój.

W końcu najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, czyli ekspresy automatyczne. To duża wygoda - ulubioną kawę przygotujemy za pomocą kilku dotknięć przycisków. Zwykle sprzęty tego rodzaju dają duże możliwości personalizacji napojów i szeroki wybór ulubionych smaków. Trzeba jednak liczyć się z odpowiednimi kosztami, które zwykle oscylują wokół kilku tysięcy. Nie można pominąć też faktu, że to stosunkowo duży sprzęt, zajmujący sporo przestrzeni na kuchennym blacie.

Jaki ekspres wybrać? To zależy od zakładanego budżetu, ulubionych kaw, nawyków związanych z przygotowaniem napojów. Wybór modeli na rynku jest bardzo duży. Zarówno ekspresy ciśnieniowe, jak i ekspresy przelewowe znajdziesz w sklepie MediaMarkt!