Czym kierować się podczas wyboru wędki?

Wędkarstwo to doskonały sport dla osób poszukujących relaksu oraz kontaktu z naturą. Zanim jednak wyruszysz na pierwszą wyprawę, pamiętaj o skompletowaniu odpowiedniego wyposażenia. Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku każdego wędkarza jest wędka. Czym kierować się podczas jej zakupu?
Wędka
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Chcesz zacząć wędkować? Nie wiesz jednak, jak przygotować się na swoją pierwszą wyprawę? Zakupy rozpocznij od znalezienia najlepszej wędki. W ofercie licznych sklepów znajdziesz szeroki wybór profesjonalnego sprzętu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym kierować się podczas swoich pierwszych zakupów w specjalistycznym sklepie.

Jaka wędka dla początkujących?

Każdy sklep wędkarski oferuje szeroki wybór wyposażenia zarówno dla amatorów, jak i wieloletnich pasjonatów łowienia ryb. Zanim przystąpisz do zakupów, zastanów się jednak, jaką metodę chcesz rozwijać oraz jak duże ryby chcesz łowić. Te dwa czynniki warunkują bowiem, jaki rodzaj kija należy wybrać. Kolejną ważną kwestią jest także rodzaj zbiornika wodnego oraz osobiste preferencje.

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z wędkowaniem, postaw na proste modele, który odznaczają się łatwą obsługą oraz nie wiążą się z koniecznością kupowania dużej ilości drogich akcesoriów. Może się okazać, iż pierwszy wyjazd na ryby będzie jednocześnie ostatnim. Za najbardziej uniwersalny rodzaj wędki uchodzą modele teleskopowe, które odznaczają się prostym składaniem i rozkładaniem. Są przy tym mało awaryjne i wyjątkowo trwałe.

Jakie są najważniejsze parametry użytkowe wędek?

Do najważniejszych parametrów użytkowych należy akcja, która determinuje, w jaki sposób sprzęt zachowa się podczas wyrzutu oraz holowania ryby. Określa również stopień odkształceń wędki. Wybierając wyposażenie, sprawdź także długość kija, która warunkuje, jak daleko możemy go wyrzucić. Na komfort podróżowania wpływa natomiast waga transportowa.

Ponadto ważną kwestią jest ciężar wyrzutu, wpływający bezpośrednio na to, jaki rodzaj przynęty będziemy mogli zastosować. Umożliwia także holowanie większych ryb, dlatego jeszcze przed zakupem warto przemyśleć późniejsze zastosowanie wędki. Początkujący wędkarze najczęściej sięgają po sprzęt o wyrzucie mieszczącym się w przedziale 5-25 gramów, który odznacza się dosyć prostym użytkowaniem, ułatwiając naukę.

Kiedy warto kupić wędkę spinningową?

Wędka spinningowa przeznaczona jest do łowienia ryb metodą spinningową. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, polegający na wykonywaniu określonych ruchów, które mają na celu wytyczenie toru płynięcia ryby. Czynność ta pozwala ukierunkować zwierzę i w konsekwencji umożliwić połów. Dedykowana wędka odznacza się jednocześnie krótkim kijem najczęściej o długości od 1,5 do 3,3 metra.

Wybierając wędkę do spinningu, pamiętaj o dopasowaniu odpowiedniego ciężaru wyrzutu, wynoszącego ok. 60 gramów. Kluczowe znaczenie ma przy tym wytrzymały i odporny na zniszczenia kołowrotek. Przy stosowaniu tej metody połowu jest bowiem szczególnie narażony na zniszczenie i nadmierną eksploatację.