Co jeść, by cieszyć się zdrowym wzrokiem?

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio zbilansowane posiłki nie tylko wpływają na działanie układu pokarmowego, regulują masę ciała czy obniżają ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tych tych zwanych „cywilizacyjnymi”. Warto na co dzień pamiętać także o naszym wzroku i uwzględnić w swojej diecie produkty, które mogą korzystnie wpływać na kondycję naszych oczu. Co powinniśmy jeść, aby cieszyć się dobrym wzrokiem?
Zdrowe oczy starszej kobiety
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Problemy ze wzrokiem - czy to już choroba cywilizacyjna?

Zaburzenia widzenia, osłabione możliwości naszego aparatu optycznego mogą, naturalnie, mieć wiele źródeł. Coraz częściej jednak eksperci okulistyki wskazują na fakt, że w pewien sposób wiele popularnych chorób oczu, w tym jaskrę oraz zaćmę czy daleko- lub krótkowzroczność można również określić swoistymi chorobami cywilizacyjnymi. Na rozwój tego typu dolegliwości niemały wpływ ma:

  • szybkie tempo życie,
  • niska świadomość pacjentów dotycząca chorób oczu,
  • cyfryzacja życia,
  • inne.

Z nich bodaj najpoważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko obniżenia jakości widzenia jest cyfryzacja. Coraz częściej głębię otaczającego nas świata zamieniamy na płaskie i podświetlone sztucznym światłem ekrany telefonów, telewizorów czy komputerów. Wielu z nas pracuje również poprzez urządzenia elektroniczne, tak więc co najmniej kilka godzin dziennie spędzając przed monitorem.

Także wiele innych dolegliwości związanych z odrębnymi układami, np. pokarmowym mogą powodować osłabienie naszego wzroku. Oczywiście wiele z chorób oczu ma także proweniencje genetyczne. Zarówno wady nabyte, jak i wrodzone można leczyć na wiele sposobów.

Współczesna okulistyka zapewnia nam najnowocześniejsze rozwiązania, które mogą sprawić, że w kilka chwil odzyskamy dawną ostrość wzroku. Dziś przy krótko-, dalekowzroczności czy astygmatyzmie nie musimy ograniczać się do tradycyjnych okularów, czy szkieł kontaktowych. Warto choćby wspomnieć o laserowej korekcji wzroku metodą femtoLasik, która jest na tyle mało inwazyjna, a jednocześnie skuteczna, że akceptuje ją nawet NASA czy amerykańskie wojsko. Najważniejsze, by w takim przypadku skorzystać z usług profesjonalnej i sprawdzonej kliniki, jak np. Blikpol, która specjalizuje się w tego rodzaju korekcji wzroku. 

Co ważne, działanie narządu wzroku możemy wspierać nie tylko nowoczesną technologią, ale również właściwą dietą, która wprawdzie nie pomoże nam w profilaktyce m.in. astygmatyzmu, ale może wspierać np. niwelowanie wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.

Co jeść, by dobrze widzieć?

Przede wszystkim należy zawsze pamiętać, że wszystko rozgrywa się także w świecie mikro- i makroelementów. Niedobór kluczowych dla funkcjonowania oczu witamin i minerałów może obniżyć nasze możliwości widzenia. W których produktach znajdziemy najważniejsze składniki?

  • Witamina E – wspiera działanie naszej soczewki, chroni również naczynia krwionośne oka, spowalnia proces starzenia się. Duże ilości tej dobroczynnej witaminy znajdziemy m.in. w rybach, pomidorach, szpinaku, pietruszce, kiełkach i sałacie.
  • Witamina A – antyoksydant. Chroni przed wolnymi rodnikami, nadmierną suchością oka czy kurzą ślepotą. Znajdziemy ja w marchewce, brokułach, jarmużu, pomidorach czy w awokado.
  • Witaminy z rodziny B – mogą niwelować popularne objawy jak swędzenie, pieczenie i suchość oka. Są obecne m.in. w warzywach strączkowych, w migdałach, drożdżach, rybach, mleku.
  • Witamina C – podobnie jak witamina A, posiada właściwości antyoksydacyjne, a także może usprawnić działanie naczyń krwionośnych oka. Duże ilości witaminy C znajdziemy w porzeczkach, pietruszce, kiwi, papryce, kalafiorze czy w cytrusach.

Nie można nie wspomnieć w kontekście profilaktyki oczu o luteinie i zeaksantynie. Ich właściwa suplementacja ma duży wpływ na profilaktykę zwyrodnienia plamki żółtej u dorosłych. Warto więc jeść jarmuż, kapustę włoską, brukselkę, brokuły czy jaja.

Jak widzimy, niebagatelnym źródłem dobrych dla oczu witamin i minerałów są warzywa i owoce. Warto włączać je do swojej diety, a nawet czynić królami posiłków, by zadbać o zdrowe oczy i tym samym spowolnić starzenie się naszego narządu wzroku.

 

Więcej z kategorii Okulistyka
Soczewki kontaktowe - jak dobrać? Rodzaje, wady i zalety
Okulary do samochodu - jakie okulary wybrać do jazdy?
Okulary antyrefleksyjne - czym są i jak o nie dbać? Rodzaje
Powiązane artykuły
Kobieta podczas wyjmowania ciała obcego z oka
Ciało obce w oku – objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Okulary do jazdy nocą - jakie okulary wybrać? Rodzaje
Rozmiar okularów - jak go dobrać?
Okulista - poradnia okulistyczna. Wizyta u okulisty
Zdrowe oczy starszej kobiety
Co jeść, by cieszyć się zdrowym wzrokiem?