Sprawdź, co Cię czeka w nadchodzącym tygodniu. Najciekawsze wydarzenia i wiadomości, o których powinieneś pamiętać w dniach: 11-17 sierpnia 2014 r.

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r. stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej, obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten jest także dniem ustawowo wolnym od pracy, gdyż 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej.

Urodziny Roberta De Niro

17 sierpnia 1943 r. w Nowym Jorku urodził się jeden z najbardziej znanych amerykańskich aktorów, reżyserów i producentów – Robert De Niro. Jest on uważany także za jednego z najlepiej zarabiających aktorów w historii kina. Filmy z jego udziałem uzyskały przychód ponad 2 miliardy dolarów. Za rolę Don Vito Corleone w “Ojcu Chrzestnym” otrzymał pierwszą nagrodę Akademii Filmowej.

Noc spadających gwiazd

W nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie będzie można obserwować największe nasilenie spadających gwiazd. Pierwsze meteory rozbłysną już ok. godz. 20.00 i spadać będą całą noc do około 5.00 rano. Zjawisko będzie najbardziej widoczne w miejscach nieoświetlonych. Z tej okazji można np. wybrać się w Warszawie do Centrum Nauki Kopernik, gdzie Karol Wójcicki poprowadzi specjalny wykład lub przeżyć niezapomnianą przygodę, udając się w rejs po Wiśle.

Defilada Wojskowa i piknik w Warszawie

15 sierpnia o godz. 12.00 przed Belwederem, w związku z obchodami święta Wojska Polskiego, odbędzie się przemarsz pododdziałów historycznych, reprezentacyjnych i kompanii honorowych. Planowany jest również występ prezydenta Bronisława Komorowskiego, a koło godziny 13.00 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego zagra Orkiestra Reprezentacyjna WP im. gen. Józefa Wybickiego. W parku Agrykola odbędzie się festyn żołnierski. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Debata fundacji Zaczyn

13 sierpnia o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się debata pod nazwą ”Kultura 60, 70, 80 +. Jak obalić stereotypy i odpowiedzieć na realne potrzeby” organizowana przez fundację Zaczyn. Będzie można na niej wspólnie zastanowić się, w jaki sposób znosić bariery uczestnictwa osób starszych w kulturze współczesnej. Wstęp wolny.