Drodzy Państwo, w tym tygodniu zdradzamy, skąd wzięła się tradycja obchodzenia mikołajek i zgłębiamy tajniki sąsiedzkich relacji. Przyglądamy się aktywności fizycznej seniorów i kibicujemy „Aktywnym Seniorom”. Oto 5 rzeczy, o których chcieliby Państwo wiedzieć w tym tygodniu.

1. Skąd się wzięła tradycja mikołajek?

Obdarowywanie prezentami bliskich naszemu sercu osób to tradycja stara jak świat. Dlaczego wręczamy sobie podarunki akurat 6 grudnia? Opowiadamy o mikołajkowej tradycji i o Mikołaju z Miry, który zainspirował nas do dzielenia się z innymi i wręczania podarunków. Polecamy tekst Karoliny Malinowskiej, który ukaże się w CafeSenior w najbliższy wtorek.

2. Polacy 50+ aktywni fizycznie, ale nie wydają pieniędzy na sport

84 proc. seniorów uprawia aktywność fizyczną, a 60 proc. z nich robi to codziennie lub prawie codziennie. Najczęściej spacerujemy! Osoby aktywne fizycznie zażywają mniej leków i częściej zdrowiej się odżywiają – wynika z badania „Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50+”. Polecamy tekst, który ukaże się w CafeSenior w najbliższą środę.

3. Przejście na emeryturę – nieuchronny koniec czy upragniony początek?

Najlepszą metodą przewidywania przeszłości jest jej tworzenie – pisze psycholog Paulina Owsińska. Przejście na emeryturę to ważny moment w życiu, a jakie przyniesie skutki, zależy od nas samych. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie spojrzenie na nową sytuację. Polecamy tekst Pauliny Owsińskiej, który ukaże się w CafeSenior w najbliższy czwartek.

4. Aktywni Seniorzy są wśród nas

Jakże często narzekamy. Gdy ciepło, że upał. Gdy pada, że ponuro. Powód do narzekania zawsze się można przecież na wszystko. Są jednak seniorzy, którzy nie narzekają i mają pełno energii. Mało tego, oni emanują pomocną magią! Polecamy tekst Agnieszka Antosik, który ukaże się w CafeSenior w najbliższy piątek.

5. Święta, święta

W sobotę 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Obchody Dnia Praw Człowieka podkreślają globalne kwestie związane z prawami człowieka i to, co możemy zrobić, aby to zmienić.