Drodzy Państwo, w tym tygodniu zdradzamy sprawdzone sposoby na wymarzone wakacje w domu oraz relaks blisko natury. Podpowiadamy, jaka dieta jest najlepsza dla ciśnieniowców i jak odczytywać etykiety. Oto 5 rzeczy, o których chcieliby Państwo wiedzieć w tym tygodniu.

1. Dieta dla nadciśnieniowców

Nadciśnienie tętnicze to bolączka dzisiejszych czasów. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2007 roku aż 8,4 mln Polaków cierpi na tę przypadłość i aż 33 % z nich nie jest tego świadomych. Naukowcy, wychodząc naprzeciw coraz większej ilości nadciśnieniowców, opracowali dietę stricte ukierunkowaną na obniżanie ciśnienia krwi. Nazywana jest dietą DASH i jest uznawana jako prozdrowotny model żywienia przez wszystkie oficjalne instytucje naukowe. Jakie są jej główne założenia? Polecamy tekst Pauliny Owsińskiej, który ukaże się w CafeSenior w najbliższy wtorek.

2. Pięć sposobów na wymarzone wakacje we własnym domu

Cała rzesza osób nie wyjeżdża nigdzie na wakacje. To fakt czasem wstydliwie ukrywany, ale nader częsty. Brak środków, pomysłów, a może po prostu niechęć do podróżowania? Przyczyny są różne, niemniej w czasie ogromnego boomu wyjazdowego, bywa ciężko poradzić sobie z tym, że zostaje się w domu. Czasem z uczuciem, że coś nas omija. Jak sprawić, by to uczucie nas ominęło? Polecamy tekst Agnieszki Antosik, który ukaże się w CafeSenior w najbliższą środę.

3. Jak odczytywać etykiety? Kieruj się tymi prostymi wskazówkami

Wciąż słyszymy o tym jak ważne, abyśmy byli świadomymi konsumentami i uważnie czytali etykiety. Ale jak tak naprawdę się do tego zabrać? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy listę najważniejszych rzeczy, na które należy spojrzeć. Zapraszamy do lektury tekstu Magdaleny Olańskiej, który ukaże się w CafeSenior już w czwartek.

4. Pięć sposobów na relaks blisko natury

Tegoroczne lato oszczędza tych, którzy wielbicielami upałów nie są. Nie zaskakuje raczej wysokimi temperaturami i o udar słoneczny zdecydowanie trudniej niż w ostatnich latach. Mimo że część z nas tęskni za skwarem, to bez wątpienia nieco chłodniejsza atmosfera sprzyja przebywaniu na zewnątrz. Trzeba tylko – jak zresztą zawsze – zadbać o stosowne ubranie. Zapraszamy do lektury tekstu Pauliny Owsińskiej, który ukaże się w CafeSenior  w piątek.

5. Święta, święta

W piątek 26 sierpnia Bożena Dykiel będzie świętować… 68 urodziny! Aktorka zyskała popularność dzięki udanym rolom komediowym w takich filmach jak “Alternatywy 4”, “Wyjście awaryjne”, czy “Brunet wieczorową porą”. Życzymy jeszcze wielu udanych ról!

Natomiast w sobotę, 27 sierpnia, 52 lata skończy… Andrzej Chyra. Aktor zadebiutował na dużym ekranie rolą w filmie “Kolejność uczuć” Radosława Piwowarskiego. Rok później wyreżyserował na scenie warszawskiego Teatru Stara Prochownia sztukę “Z dziejów alkoholizmu w Polsce”. Popularność zdobył dzięki rolom w takich filmach jak “Dług”, czy też “Kalafior”.