Drodzy Państwo, w tym tygodniu zgłębiamy z psychologiem tajniki ludzkiej nadziei. W cyklu „oszczędny senior” podpowiadamy, jak i do czego używać „szarej wody”, by zadbać o domowy budżet. A na długie wieczory polecamy najnowszą książkę polarnika – Marka Kamińskiego. Oto 5 rzeczy, o których chcieliby Państwo wiedzieć w tym tygodniu.

1. Po co mieć nadzieję?

Niby każdy z nas wie, czym jest nadzieja i co nam daje. Tymczasem psychologowie wyróżniają co najmniej dwa rodzaje nadziei. Czym wyróżnia się każdy z nich i dlaczego warto mieć obydwa – opowiada redakcyjny psycholog. Polecamy tekst Pauliny Owsińskiej, który ukaże się w CafeSenior w najbliższy wtorek.

2. Jak zużywać mniej wody?

Kwestia wydaje się banalna. Oczywiście wody możemy nie puszczać w trakcie mycia zębów. Brać prysznic zamiast kąpieli. Na kranach zamontować perlatory.  To są ważne kroki, które pozwolą nam na zaoszczędzenie wody. Ale nie wszystkie! Nawet jeżeli postępujemy zgodnie z wymienionymi wskazówkami, może okazać się, że spuszczamy w kanał aż 125 litrów wody… dziennie! Jak tego uniknąć? Czas nauczyć się korzystać z tzw. szarej wody. Polecamy tekst Agnieszki Antosik, który ukaże się w CafeSenior w najbliższą środę.

3. Książka na jesień: Trzeci Biegun

„We wszystkich swoich wyprawach szukałem Boga, Absolutu. Nauka jest ważna, ale nigdy nie ogarnie całej wiedzy o świecie” – mówi podróżnik Marek Kamiński. W książce „Trzeci Biegun” opisuje niezwykłą, liczącą ponad 4000 km podróż z obwodu Kaliningradzkiego do Santiago de Compostela. To fascynująca lekcja historii, relacji międzyludzkich, ale przede wszystkim to duchowa podróż w głąb siebie. Polecamy tekst Karoliny Malinowskiej, który ukaże się w CafeSenior w najbliższy czwartek.

4. Opieka nad wnukami sprzyja zdrowiu. O ile nie jest zbyt częsta

Młodzi rodzice nierzadko przyznają, że dziadkowie to prawdziwy skarb, jeśli chodzi opiekę nad dziećmi. Powszechnie wiadomo, że dziadkowie to najlepsza „instytucja opiekuńcza” dla wnuków, ale czy takie zadanie jest dobre dla nich samych? Badania dowodzą, że tak, pod warunkiem, że nie jest to „pełnoetatowe zajęcie”. Polecamy tekst Karoliny Malinowskiej, który ukaże się w CafeSenior w najbliższy piątek.

5. Święta, święta

W poniedziałek 28 listopada obchodzimy nietypowe, aczkolwiek bardzo miłe święto… Dzień Pocałunku. Skorzystajmy z tej dodatkowej okazji do czułości i bliskości na co dzień. I powtarzając za poetą: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.