I znów nowy tydzień, a wraz z nim nowe wydarzenia. Na co tym razem chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę? Nieco kultury, nieco rozrywki i nieco edukacji. Przede wszystkim jednak – dużo możliwości, bo wszystkie wydarzenia są darmowe lub płatne symbolicznie. Seniorzy ze wszech stron naszego kraju – wyjdźcie z domu!

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W POZNANIU

Konia z rzędem temu, kto nie poczuł w tym tygodniu, że wiosna już blisko! Warto pomyśleć zatem o tym, jak zdrowo przygotować się do nowego sezonu, zwłaszcza że… kto wie? Może podejmiecie w nim nowe zajęcia?

Poznaniacy, może macie ochotę zostać pilotami wycieczek?

Fundacja PARASOL zaprasza do udziału w bezpłatnym kursie pilota wycieczek dla osób 50+.

W szkoleniu mogą uczestniczyć osoby spełniające poniższe warunki:

 • Osoby dorosłe powyżej 50 roku życia,
 • Osoby które, zamieszkują na terenie woj. wlkp w rozumieniu przepisów KC  (uczestnikami mogą być osoby bezrobotne, bierne zawodowo i pracujące),
 • Osoby, które nigdy nie uczestniczyły we wsparciu LLL (Life Long Learning) oferowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,

W ramach projektu oferowany jest bezpłatny kurs pilota wycieczek (Program kursu opracowany na podstawie załącznika nr 10 do Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 4 marca 2011r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek (Dz.U. Nr 60 poz.302).

Kurs obejmuje:

 • 150 godzin zajęć stacjonarnych (teoretyczno/praktycznych)
 • 50 godzin kursu  w formie e-learningu (bez ograniczeń w wykorzystaniu)
 • wycieczka Szlakiem Piastowskim
 • wycieczka do Niemiec (Brandenburgia)

Kwalifikacje zawodowe nabyte podczas udziału w projekcie „Aktywni Potrzebni 50+” zostaną rzetelnie i obiektywnie sprawdzone przez specjalistów z branży turystycznej podczas egzaminu na koniec uczestnictwa w kursie. Po zdaniu egzaminu każdy z uczestników otrzyma Certyfikat kompetencji zawodowych sygnowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego Fundacja Parasol, zaświadczenie Polskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek, oraz identyfikator pilota wycieczek.

Więcej na ten temat tu: http://centrumis.pl/bezp%C5%82atny-kurs-pilota-wycieczek-dla-os%C3%B3b-50.html

 • Senior Active zaprasza Was zaś na jeszcze dwa warsztaty i spotkania w kończącym się lutym:

Jeszcze dziś o godz . 11.00-12.00 możecie wybrać się na spotkanie dotyczące Nordic Walking, za udział nie płacąc ani złotówki.

Jutro zaś od godz.11.00-12.00 12.00-13.00 dowiecie się jak zadbać o zdrowy kręgosłup – za spotkanie obowiązuje opłata 5 zł.

Więcej na ten temat tu: http://centrumis.pl/senior-active-zaprasza-w-lutym.html

 

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W ŁODZI

Łodzianie, wiele możliwości dla poprawy Waszego samopoczucia w obliczu nadchodzącej wiosny. Jak się zatroszczyć o zdrowie? Nie omińcie dwóch spotkań.

 • Wykład z cyklu  Łódzka Akademia Zdrowia już we wtorek

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Departamencie Komunikacji Społecznej i Zdrowia w ramach programu  Łódź – Zdrowe Miasto zaprasza 28 lutego na wykład z cyklu  Łódzka Akademia Zdrowia “Choroby jelit – problem osób w każdym wieku”. Szczegóły załączamy na plakacie:

 

 • Akademia Zdrowego Starzenia otwiera podwoje w II semestrze

Wykłady Akademii Zdrowego Starzenia organizuje  Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Na marcowym spotkaniu dowiecie się sporo na temat Choroby nerek w wieku starszym. Spotkanie poprowadzi prof. Michał Nowicki (Klinika Nefrologii, Hipertensjologii) i Transplantologii Nerek (Oddział Dializ) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wojewódzki Konsultant do Spraw Nefrologii.

Szczegóły na plakacie:

 

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W KRAKOWIE

Krakowianom polecamy oderwanie się od rzeczywistości przełomu lutego i marca, by odskoczyć w zupełnie inną rzeczywistość geograficzną oraz czasową.

 • Irańskie opowieści Wiktora Jaszczaka.

Klub Podróżników Atlantyda zaprasza na irańskie opowieści Wiktora Jaszczaka.

Pierwszy raz w Iranie bylem w grudniu 2012 roku i był to mój ostatni przystanek po rocznym pobycie w Azji. Sankcje gospodarcze coraz bardziej dawały się we znaki zwykłym obywatelom, odstraszały również turystów. Wszystkie wątpliwości szybko jednak zostały rozwiane, okazało się również iż Iran i Polskę łączy więcej niż mogłoby się wydawać.

Do Iranu wróciłem w kwietniu 2016 roku, już po zniesieniu sankcji i w zupełnie innej sytuacji politycznej. Druga wizyta była pełna przygód i utwierdziła mnie w przekonaniu, że to mój ulubiony kraj jaki do tej pory odwiedziłem. Miałem okazję odwiedzić starych przyjaciół i poznać nowych wspaniałych ludzi. Ta podróż nie skończyła się jednak w momencie wylotu z Teheranu – opowiada podróżnik. 

Jeżeli i Wy chcielibyście odlecieć od przednówkowej rzeczywistości lutego, warto jeszcze dziś o 19-tej wpaść do Artefakt Cafe, na ulicę Dajwór 3.

WSTĘP WOLNY – w zamian za Wasze odwiedziny w barze gospodarza

Nie ma możliwości rezerwacji miejsca – trzeba przyjść odpowiednio wcześniej, kupić piwo/wino/kawę/herbatę i usiąść wygodnie

Więcej informacji: https://facebook.com/events/1415887708441967

 • Pokaz filmu VATER

Fundacja Promocji Kultury „Urwany Film” oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają na wtorkowy pokaz filmu VATER.

O FILMIE
Pierwsze lata swojego życia spędził w Krakowie i Lwowie. Dziś jest mężczyzną przed osiemdziesiątką, mieszka w Austrii, w rodzinnym zamku Hagenberg. Horst von Wächter, syn Ottona – gubernatora dystryktu krakowskiego oraz galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa.
Po latach Horst von Wächter postanawia przywrócić dobre imię swojemu ojcu. Uważa, że był on tylko trybikiem w maszynie zbrodniczego systemu…
Twórców filmu interesują psychologiczne meandry Horsta von Wächtera. Przez lata odrzucał on wspomnienia związane ze swoim ojcem, przeszłością rodziny zaczął interesować się stosunkowo niedawno.

Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce, Austrii i na Ukrainie.

Po projekcji dyskusja z Krzysztofem Maćkowskim i Januszem Miką – realizatorami filmu oraz z zaproszonymi gośćmi: dr Joanną Lubecką (IPN), dr Magdaleną Ogórek i Horstem von Wächterem.

Wstęp na wydarzenie wolny, zarazerwujcie sobie czas między 18 a 20 i zjawcie się na ulicy Mikołajskiej 2.

Więcej informacji na temat wydarzenia tu: https://www.facebook.com/events/206227136513794

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W TRÓJMIEŚCIE

Seniorom z okolic Gdańska, Gdyni oraz Sopotu chcieliśmy zwrócić uwagę na dwie sprawy: jedną bardzo ważną, a drugą… po prostu przyjemną!

 • Koperta życia dla seniora

Koperta Życia to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz magnesu na drzwi lodówki, który informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki. Znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy właściciel koperty nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania ratujące życie.

Realizatorem kampanii edukacyjnej Kopert życia jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Pierwszy etap kampanii połączono z programem Trzeci wiek w zdrowiu, którego to uczestnicy w fazie pilotażowej otrzymali Koperty życia. Kolejne koperty trafią do rąk uczestników następnych edycji programu Trzeci wiek w zdrowiu. W Gdańsku dystrybuować koperty będzie również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Łącznie do rąk gdańszczan trafi 2 tys. kopert. Program przewidziany jest do realizacji długofalowej, a liczba kopert ustalana będzie według potrzeb.

Nie przeoczcie tego ważnego wydarzenia!

Więcej na ten temat tu: http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Koperta-zycia-dla-seniora-Moze-uratowac-zdrowie-osob-starszych-i-samotnych,a,68513

 • Warsztaty kopiowania napisów na drewno

Akademia Rękodzieła Deco Hobby zaprasza na szczególne warsztaty, na których będzie można nauczyć się prostą metodą nanosić napisy na drewno i tkaninę.

Organizatorzy zapowiadają: Ozdobimy pudełko na chusteczki wypukłymi ornamentami. Poznamy też metodę przecierki i postarzania, zapoznamy się z farbami kredowymi woskami, postarzaniem, przecierkami.

Wszyscy miłośnicy twórczych działań z materią, zaproszeni są już dziś do siedziby Akademii, która znajduje się na ulicy Abrahama 11. Warsztat rozpocznie się o godzinie 17-tej.

Więcej na ten temat tu: https://facebook.com/events/1869372949969890

WYDARZENIA DLA SENIORÓW WE WROCŁAWIU

Seniorów z Wrocławia chcielibyśmy zachęcić do skorzystania z dwóch atrakcji – jednej dostępnej stale i drugiej, wyjątkowej i dlatego nie do ominięcia. Czy są wśród Was kibice? A może zaraziliście swą pasją wnuki? Kto ma ochotę na porcję zdrowego śmiechu?

 • Zwiedzanie na Stadionie Wrocławugie

Zwiedzanie Stadionu z przewodnikiem to propozycja dla osób, które chcą poznać najskrytsze zakątki  Stadionu we Wrocławiu niedostępne na co dzień dla kibiców. Do wyboru jest kilka tras m.in. :  VIP, piłkarzy, dziennikarzy.

Zwiedzanie: taras widokowy (najważniejsze informacje):

 • Zwiedzanie 7 dni w tygodniu
 • Wejście godziny: 9.00-18.00
 • Opłata: 5 zł/os. (płatność gotówką w punkcie Monitoringu Ochrony Stadionu Wrocław na poz. L0)
 • Wejścia przez bramy: A od al. Śląskiej oraz bramami ul. Królewiecka i ul. Lotnicza
 • Czas przebywania na tarasie: nieograniczony (do zamknięcia, do godz. 18.00)

Zwiedzanie z przewodnikiem:

Zwiedzanie stadionu z przewodnikiem to propozycja dla osób, które chcą poznać najskrytsze zakątki stadionu we Wrocławiu niedostępne na co dzień dla kibiców.

 • Do wyboru kilka tras m.in.:  VIP, piłkarzy, dziennikarzy
 • Trasy tematyczne dostępne są dla grup po wcześniejszej rezerwacji i ustaleniu trasy e-mailowo.
 • Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest bez rezerwacji od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 i 14.00 (wejście o pełnych godzinach)
 • Czas zwiedzania: 60 min.
 • Miejsce rozpoczęcia: recepcja Spółki Wrocław 2012, poziom 0 (wejście W1).

Więcej informacji tutaj: http://stadionwroclaw.pl/

 • Kabaret Neo-Nówka we wrocławskim Empiku

Roman Żurek, Michał Gawliński i Radosław Bielecki przed ponad 15 laty stworzyli jeden z obecnie najpopularniejszych polskich kabaretów. Wydana niedawno książka „Neo-Nówka. Schody do nieba” (Prószyński Media) to swoiste podsumowanie dotychczasowej kariery formacji, pełne śmiesznych anegdot, ciekawych zdjęć i niebanalnych żartów. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z kabaretem, które poprowadzi jeden ze współautorów książki – Krzysztof Pyzia.

Spotkanie autorskie z Neo-Nówką już we wtorek o godzinie 18-tej.

Więcej na ten temat tu: https://facebook.com/events/653705788165155

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W WARSZAWIE

Na finał coś dla mieszkańców stolicy. Nie brak w stolicy dostępnych i przystępnych dla każdego atrakcji, my zwracamy uwagę na dwie, z których pierwsza łączy przyjemne z pożytecznym, druga zaś pozwala na mentalną daleką wyprawę. Gotowi?

 • Przedwiosenne wyplatanie – sąsiedzki warsztat recyklingowych dywaników

Inicjatywa PLECIEMY W KOŁO to sąsiedzka grupa rękodzieła powstała w ramach Laboratorium Projektów okolic Fortu Bema przy Bemowskim Centrum Kultur. W środę odbędzie się tam drugie w tym roku spotkanie warsztatowe.

Organizatorzy zapraszają zarówno stałych bywalców, jak również tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak łatwo można wypleść recyklingowy dywanik.

Do dyspozycji uczestników będą:
– szydełka,
– nożyczki,
– materiały do cięcia,
– kawa, herbatka i ciastka.

Organizatorzy zachęcają do przyniesienia dodatkowych materiałów/szmatek takich jak: niepotrzebne poszewki, stare t-shirty, prześcieradła. Im więcej kolorów tym lepiej!

Spotkanie odbędzie się najpewniej w siedzibie Bemowskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201, II piętro. (18:30 – 20:30).

 • Przez Urianchaj i Mongolię – spotkanie z podróżniczką

Klubokawiarnia Tam i z Powrotem zaprasza na opowieści Moniki Radzikowskiej (Archeolodzy w Podróży) z syberyjskiej Tuwy i Mongolii.
Tuwa, czyli dawny Urianchaj, to kraina niezwykła i tajemnicza, a jej mieszkańcy podkreślają pokrewieństwo z sąsiednimi Mongołami, mieszkańcami stepu, dumnymi potomkami Czyngis-chana, który czai się tam na każdym kroku i na końcu każdej wypowiedzi.

W czwartek usłyszycie opowieść o śpiącym carze, o życiu w rosyjskiej ekspedycji archeologicznej, a także o kwiatach wywołujących deszcz. Dowiecie się, jak dogadać się z kimś, kto mówi tylko po mongolsku, jak znaleźć nocleg w jurcie i jak wygląda dom nomadów w XXI wieku. Spotkacie też żołnierzy SPECNAZ-u, robotników, pasterzy, dziennikarzy, szamanów i mnichów, a na końcu wpadniecie na mongolską imprezę.

Nie zabraknie porad praktycznych: co warto zjeść, jak się łapie stopa na stepie oraz ile mleka dają krowy w Mongolii.

Zainteresowani? Wpadajcie na Antoniego Odyńca 71, w czwartek między 19:00 a 22:00.

Więcej na temat wydarzenia tu: https://www.facebook.com/events/374361452931655/