Okulistyka

Jakie choroby oczu występują najczęściej, które pojawiają się wraz z wiekiem? Po 50-tym roku życia kontroluj czy nie masz jaskry lub zaćmy. Dowiedz się czym różni się nadwzroczność, od krótkowzroczności oraz jak leczy się astygmatyzm? Zobacz, jak dobrać okulary, a kiedy lepiej wybrać soczewki kontaktowe. Co zrobić, gdy coraz trudniej dostrzec litery, a obrazy się zamazują?

    Choroby oczu i wady wzroku – jak dobrać okulary, rodzaje soczewek

    Wzrok, to jeden z najważniejszych zmysłów, a oko to narząd, który umożliwia widzenie. O oczy należy szczególnie dbać, należy pamiętać, że z wiekiem soczewka oka staje się mniej elastyczna, a co za tym idzie traci zdolność akomodacji, czyli dobrego widzenia. Pojawiają się choroby oczu. Wtedy zwykle pomagają okulary lub soczewki. Jak leczyć wady wzroku?

    Wady wzroku i choroby oczu

    Wady wzroku mogą pojawić się w każdym wieku. Chociaż im jesteśmy starsi tym większe ryzyko zachorowania np. na zaćmę lub jaskrę.

    Problemy z ostrością widzenia powinny nas zmobilizować do wizyty u lekarza. Z naszych artykułów dowiecie się jak przebiega badanie okulistyczne i czym jest komputerowe badanie wzroku. Odpowiemy na pytanie jak zdobyć skierowanie do okulisty oraz co to jest laserowa korekcja wzroku.

    U osób starszych mogą pogłębiać się także wady wzroku, te najczęściej diagnozowane to:

    •  krótkowzroczność – mamy z nią do czynienia, kiedy osoba widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się w bliskim otoczeniu, nie ma problemu z czytaniem książki czy instrukcji obsługi sprzętu, ale widzi nieostro kiedy patrzy w dal na przykład przy czytaniu znaków drogowych lub daleko zawieszonych reklam;
    •  nadwzroczność – objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów z bliska, przy jednoczesnym wyraźnym obrazie rzeczy z oddali.

    Inne częste choroby oczu, to:

    • astygmatyzm - zniekształcone widzenie spowodowane niesymetrycznością rogówek,
    • daltonizm – wrodzone nieprawidłowe rozpoznawaniu kolorów (czerwonego i zielonego),
    • zespół suchego oka – nieprawidłowe nawilżaniu oka przez łzy, objawia się wysychaniem rogówki i spojówki;
    • zapalenie spojówek – schorzenie bakteryjne, wymagające zakraplaniem antybiotykami.

    Z naszych artykułów dowiesz się jakie okulary stosować przy każdej z tych wad, oraz jakie są ich wczesne symptomy. Jednak wszelkie dolegliwości ze strony oczu najlepiej niezwłocznie konsultować z lekarzem okulistą.

    Jak dobrać okulary?

    Jak wybrać odpowiednie okulary do czytania, a jakie do pracy przy komputerze czy jazdy samochodem? Kupując okulary do samochodu, warto rozważyć sięgnięcie po okulary do jazdy nocą. Podpowiedzi znajdziecie w artykułach publikowanych właśnie w tej kategorii.

    Dowiecie się między innymi jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku. Znajdziecie tu także informacje przydatne przy zakupie okularów przeciwsłonecznych, wytłumaczymy jakie oznaczenia powinny mieć, by prawidłowo spełniać swoją funkcję. Wyjaśnimy także kiedy wymienić szkła w okularach i ile to trwa.

    Rodzaje soczewek kontaktowych

    Obecnie soczewki kontaktowe przebijają popularnością nawet modne okulary. Dzięki soczewkom wada wzroku staje się niewidoczna, rozmawiająca z nami osoba nawet nie domyśli się, że mamy problemy ze wzrokiem.

    Soczewki kontaktowe trzeba przede wszystkim odpowiednio użytkować. W tym celu należy pamiętać o prawidłowym przechowywaniu, zakładaniu i zdejmowaniu.

    Rodzaje soczewek kontaktowych:

    • soczewki jednodniowe,
    • soczewki dwutygodniowe,
    • soczewki miesięczne,
    • soczewki trzymiesięczne.

    Najbardziej bezpieczne i wymagające najmniej pielęgnacji są soczewki jednodniowe. Po prawidłowym ich założeniu, po całym dniu, ściągamy je przed snem i wyrzucamy. Nie wymagają już czyszczenia ani specjalnego przechowywania. Inaczej jest z używaniem soczewek wielokrotnego użytku. Należy przestrzegać wyznaczonego terminu ważności i czasu stosowania. Niezwykle ważna jest także odpowiednia higiena. Niezbędny jest specjalny płyn do soczewek.

    Wśród młodzieży dużą popularnością cieszą się soczewki kolorowe, dzięki którym zmienia się kolor tęczówki oka. Dzięki nim za każdym razem można dokonać w swoim wyglądzie zmiany i zaskoczyć innych.