Nie tylko leki ulegają przeterminowaniu, ale w ich przypadku pilnowanie okresu przydatności do użycia jest szczególnie ważne, bo wiąże się ze zmianą ich działania. Co robić, by leki nie zalegały w naszej apteczce?

Apteczkę, w której przechowujesz leki, opatrunki i suplementy diety, należy przynajmniej co pół rogu przejrzeć, czy coś się nie przeterminowało. Jeśli miałeś w niej jałową gazę lub kompresy, to wiedz, że po terminie ważności tracą one swoje sterylne właściwości, a plastry mogą nie chcieć się już przykleić. Wszystkie przeterminowane leki z wyjątkiem igieł czy zużytych strzykawek należy zapakować i oddać do apteki, która ma pojemnik na leki przeterminowane.

Czytaj więcej o tym, co zrobić z lekami, które się przeterminowały

Krople do oczu

Różne leki mają różne daty ważności. Krople do oczu, jeśli producent nie umieścił innej informacji, swoją sterylność utrzymują przez 4 tygodnie. Gdy minie ten czas, należy zaprzestać ich stosowania. Z tej właśnie racji firmy farmaceutyczne umieszczają krople w bardzo małych buteleczkach lub pakują np. dwie buteleczki po pięć mililitrów.

Zawiesiny działają krótko

Zawiesiny, które wymagały wcześniej zmieszania proszku z wodą, zazwyczaj mają termin przydatności do użytku od 5 do 14 dni. Po tym czasie należy oddać lek do apteki, gdzie zbierane są leki przeterminowane.

Maści i syropy

Należy zwracać także uwagę na maści, syropy i inne płyny, których zdatność do stosowania ustala producent, ale i nasze działanie ma wpływ na starzenie się takich postaci leku. Należy pamiętać, by zawsze szczelnie zamykać butelki oraz pudełka i nie narażać leków na dostęp światła, ciepła lub wilgoci.

Jeśli zażyjesz lek przeterminowany

Terminu przydatności do użycia w przypadku lekarstw należy skrupulatnie przestrzegać, ponieważ leki przeterminowane lub niewłaściwie przechowywane stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Gdy zażyjesz lek przeterminowany, może on:
– nie zadziałać właściwie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem,
– lub wywołać objawy niepożądane: zatrucie, biegunkę, wymioty, a w przypadkach ekstremalnych – inne groźne dla życia powikłania.

Czytaj także o tym, jak wygodnie i prawidłowo przechowywać leki.