Włóczka wełniana - co można z niej robić?

Z wełnianej włóczki można stworzyć nie tylko ciepły sweter, szal czy rękawiczki. Włóczka posłuży także do wyczarowania niezwykłych ozdób, którymi możemy udekorować dom lub obdarować najbliższych.
Spis treści

Wełniane pomysły

Włóczka wełny najczęściej kojarzy się z dzierganiem swetra i szalika. Nie zawsze wystarczy na to jednak czasu lub chęci. Wełnianą włóczkę można wykorzystać do innych, mniej pracochłonnych, ale bardzo ciekawych przedmiotów, które dodadzą mieszkaniu ciepła lub ucieszą kogoś w formie niebanalnego i wykonanego własnoręcznie prezentu. Robienie ozdób z włóczki może być wciągających hobby.

Co można wykonać z włóczki?

Zapewne mają Państwo zapas włóczek schowany w szafie lub pod łóżkiem. Niektóre z nich leżą nietknięte, po innych pozostały jedynie pojedyncze kosmyki, inne, stanowiące ścinki lub resztki, gromadzą się na dnie. Wszystkie z pozostałości można jednak efektownie wykorzystać do wykonania ozdobnych przedmiotów, między innymi abażura, pomponów czy miski.

Ozdobny abażur

Z włóczki można wyczarować niezwykłe rzeczy! Wystarczy nieco kreatywności, inwencji i cierpliwości. Po pierwsze, włóczka wełny to świetny materiał do wykonania abażura na nocną lampkę. Jak to zrobić?

Wystarczy gruba, jasna włóczka, stojak na abażur, nożyczki oraz klej w specjalnym pistolecie, którym klei się na gorąco. Na początku należy owinąć stojak abażura oraz jego pręty. Następnie, po związaniu, by mocno się trzymał, rozpoczynamy owijanie całości.

Na każdy z pionowych prętów nakładamy odrobinę kleju i owijamy ciasno włóczkę wokół abażuru. Wymaga to nieco cierpliwości i dokładności. Następnie pozwolimy mu wyschnąć i nakładamy na lampę. Abażur z włóczki gotowy!

Efektowne pompony

Z włóczki można wykonać efektowne pompony, które będą świetnie nadawały się do ozdobienia wielu przedmiotów, na przykład zakładki na książki, obróżki dla kota lub psa, sztucznych kwiatów. Pompony mogą posłużyć też do wypełnienia szklanej misy czy obszycia poszewek na poduszkę. Oto dwa sposoby na ich wykonanie:

  1. Potrzebna będzie włóczka, najlepiej w intensywnym kolorze, nożyczki i kawałek kartonu. Na początku kartonie odrysowujemy dwa okręgi, a w środku nich kolejne dwa. Następnie wycinamy je i składamy razem, by uzyskać obręcz. Wokół niej ciasno nawijamy włóczkę. Po nawinięciu włóczki przecinamy ją w miejscu, gdzie łączą się okręgi. Następnie w połowie wiążemy włóczkę dodatkową nitką i formujemy pomponik.
  2. Prostszy sposób – na palce dłoni nawijamy ciasno włóczkę, delikatnie ściągamy zachowując uzyskany kształt i wiążemy, przekładając dodatkową nitkę włóczki przez środek. Ciasno wiążemy włóczkę, a następnie przecinamy ją w połowie długości. Uzyskujemy pompon, który należy uformować wedle uznania.

Miska z włóczki

Niezwykle ciekawy jest też pomysł na stworzenie misek z włóczki. Ozdobią kuchnię lub salon, posłużą do wyłożenia drobnych owoców, warzyw czy słodyczy. By wykonać taką miskę, potrzebna jest specjalna masa utwardzająca, którą bez problemu można zrobić w domowych warunkach.

Do wykonania miski potrzebna będzie włóczka, niewielka miska stanowiąca podstawę oraz składniki do przyrządzenia masy – 2 szklanki wody, 3 łyżki cukru oraz pół szklanki mąki. Do gotującej się wody należy dodać mąkę i poczekać, aż zgęstnieje. Po wystygnięciu ponownie podgrzewamy, dodajemy cukier i odstawiamy.

Następnie należy zamoczyć włóczkę w masie, która sprawi, że po nadaniu jej kształtu pozostanie sztywna. Po zamoczeniu nakładamy włóczkę na miskę odwróconą do góry dnem. Na początku ciasno i dokładnie formujemy włóczkę, a im wyżej, tym splot może być swobodniejszy. Pozostawiamy do wyschnięcia, a drugiego dnia delikatnie ściągamy miseczkę z włóczki. I efektowna ozdoba gotowa.

A czy Państwo mają własne pomysły na wykorzystanie włóczki?

fot. torontoknitcafe.wordpress.com

 

Więcej z kategorii Hobby
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Moja pasja: zbieranie dzwonków
Pisanki, malowanki
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Tańce liniowe. Wiek to nie przeszkoda
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł
Włóczka wełniana - co można z niej robić?
Joga także dla seniorów