85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana

Japończyk ukończył swój kolejny triatlon Ironmana! Hiromu Inada w wieku 85 lat przebiegł linię mety 6 minut przed końcem czasu.
Spis treści

Triatlon Ironmana

Mistrzostwa Świata w wyścigach Ironman odbywają się każdego roku w październiku w hawajskim mieście Kona na wyspie Big Island.
Triatlon Ironmana to morderczy sport. Zawody te składają się z trzech części:

• pływania na dystansie 2,4 mil (3,86 km),
  • jazdy na rowerze na dystansie 112 mil (180,2 km),
  • biegu w maratonie na dystansie 26,2 mili (42,1 km)

Aby ukończyć wyścig trzeba przekroczyć linię mety zanim upłynie czas 17 godzin. Każda sekunda spóźnienia to dyskwalifikacja zawodnika.
Zanim Hiromu Inada zdobył tytuł Ironmana został jeden raz odsunięty od zawodów na pierwszym etapie triatlonu oraz trzy razy zdyskwalifikowany ze względu na czas, mimo przekroczenia mety.

Hiromu Inada

Hiromu Inada – najstarszy aktywny zawodnik

Hiromu Inada ma 85 lat i pochodzi z Japonii. Jego przygoda ze sportem rozpoczęła się w wieku 69 lat, kiedy przeszedł na emeryturę. Wtedy jako cel postawił sobie udział w triatlonie. Przygotowywał się długo i sumiennie. Na starcie po raz pierwszy stanął w 2012 roku, niestety nie podołał i na pierwszym etapie – pływaniu na otwartym akwenie oceanu, odsunięto go od zawodów.

Rok później podjął walkę po raz kolejny. Osiągnął wtedy czas 17 godzin i 5 minut. Zgodnie z regulaminem zawodów nie został zaklasyfikowany.

W 2015 roku wystartował ponownie, niestety jego heroizm nie zakończył się sukcesem. Hiromu przekroczył metę 6 sekund po wyznaczonym limicie czasu i podobnie jak dwa lata wcześnie został zdyskwalifikowany.

Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana

Porażka jednak nie zniechęciła Japończyka, w 2016 roku przekroczył linię mety na mistrzostwach w hawajskim mieście Kailua–Kona z czasem 16 godzin 49 minut i 13 sekund!

W tym roku powtórzył swój sukces i po raz kolejny ukończył zawody zyskując tytuł Ironmana, Hiromu Inada w wieku 85 lat wziął udział w triatlonie, pływanie zajęło mu 1 godzinę i 51 minut, na rowerze jechał 8 godzin i 2 minut, a maraton przebiegł w czasie 6 godzin 28 minut. Japończyk pojawił się na mecie na 6 minut przed końcem zawodów.